MUŞ İÇME SUYU İSALE HATTI ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ

13.06.2024 / Gösterim Sayısı : 77 / Arşiv

MUŞ İÇME SUYU İSALE HATTI ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ

 

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

 Tarım ve Orman Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü, tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olup inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Muş iline yönelik gerçekleştirdiği önemli yatırımlarla bölgedeki su kaynaklarının sürdürülebilirliğini artırmaya devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, Muş İl Merkezi ve Civar Yerleşimlerinde içme suyu problemini kökünden çözmek için başlatılan projede adım adım sona yaklaştığını belirtti.

Muş İçmesuyu Temini Projesi kapsamında “1. Kısım Yapım işlerinin devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Çalışmaları devam eden Muş İçmesuyu Temini 1. Kısım işler kapsamında; Muş İl Merkezi, Sungu, Karaağaçlı, Hasköy, Kızılağaç, Düzkışla ve Korkut yerleşimlerinin içmesuyu ihtiyaçlarının karşılanması için yaklaşık 80 km isale hattı ve gerekli içmesuyu tesisleri inşa edilecektir. Söz konusu yerleşim yerlerinde yaşayan 324.000 kişinin 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak olup yıllık memba kalitesinde 26.7 Milyon m3 su temin edilecektir. Şimdiye kadar olan fiziki gerçekleşmesi %97 mertebesindedir.’ dedi.

Diğer taraftan 2023 Yılı Eylül ayı itibarı ile Muş İli Merkez İlçesine su temini sağlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘Hasköy İlçesinin su temini amacıyla isale hattı döşenmiş, Hasköy Su Deposunun betonarme imalatları tamamlanmış ve mekanik imalatlar bitme aşamasına gelmiştir. Sungu Beldesinin su deposu betonarme imalatları tamamlanmış olup, mekanik imalatları devam etmektedir. Karaağaçlı Beldesi su deposu betonarme imalatları tamamlanma aşamasında olup isale hattı döşenmesi devam etmektedir. Korkut Hattı üzerinde bulunan Düzkışla Beldesi ve Korkut İlçesi su teminleri için isale hattı döşenmesi devam etmektedir. ‘’dedi.

‘Aynı zamanda; 2. Kısım işlere ait proje yapımı tamamlandığını’ ifade eden DSİ Genel Müdürü BALTA, ‘2. Kısım işlere ait proje yapımı tamamlanmıştır.’ Bu kapsamda; Yeşilova, Serinova, Kırköy, Yaygın, Konukbekler, Muş OSB yerleşimlerinin içmesuyu ihtiyaçlarının karşılanması için yaklaşık 70 km isale hattı ve gerekli içmesuyu tesisleri inşa edilecektir. Söz konusu yerleşim yerlerinde yaşayan 97.000 kişinin 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak olup yıllık memba kalitesinde 5,19 Milyon m3 su temin edilecektir.’dedi.